Nyheter og kunngjøringer
Ukens boktips: Jonas Gahr Støre
2010-05-25Denne uken er det utenriksminister Jonas Gahr Støre som tipser om bøker. Gahr Støre er vel kjent for de fleste, etter at han i 2005 ble Utenriksminister i regjeringen Stoltenberg. Før det har han blant annet jobbet som generalsekretær i Norges Røde Kors, styreleder i Econ og vært Gro Harlem Brundtlands stabssjef i WHO.
Støre tok Sjøkrigsskolen i 1979–1981, og er utdannet statsviter med spesialisering i historie og sosialøkonomi fra Institut d'études politiques de Paris i Frankrike (1981–1985). Han meldte seg inn i Arbeiderpartiet i 1995.
Støre har gjennom sin klare og karismatiske stil blitt en av Norges mest populære politikere, noe som også flere meningsmålinger viser. I november 2008 utgav han boken "Å gjøre en forskjell", med undertittelen "Refleksjoner fra en norsk utenriksminister". I boken drøfter Støre blant annet dilemmaet som oppstår i forholdene til regimer som bryter menneskerettigheter. Til Alta biblioteks brukere anbefaler han disse bøkene:
Offisiell åpning
2010-05-25Torsdag 27. mai kl. 12.00 - 13.00 blir det offisiell åpning av Alta bibliotek. Åpningen foretas av ordfører Geir Ove Bakken.
Å stoppe blod ved Anni Henriksen
2010-05-12Torsdag 20. mai kl. 18 - 19 kommer Anni Henriksen til Alta bibliotek.
Ukens boktips: Vidar Sundstøl
2010-05-11Vidar Sundstøl er født i 1963, og er oppvokst i Drangedal i Telemark. Han debuterte i 2005 med romanen "Kommandolinjer". I 2006 kom hans andre roman, "I Alexandria", som blant mye annet også er et portrett av den egyptiske byen Alexandria. Hans tredje roman, "Tingene hennes", ble utgitt i 2007. Sundstøl fikk i 2009 Rivertonprisen for kriminalromanen "Drømmenes land", den første i en planlagt trilogi, der handlingen er lagt til det norsk-amerikanske miljøet i Minnesota - hvor han også har bodd selv. Så langt er Minnesota-trilogien solgt til fem land, og Norsk film har også kjøpt opsjon på serien.
Spillkveld hver tirsdag kl. 17.00 – 19.00
2010-05-04Faste spillkvelder hver tirsdag fra 17.00 – 19.00. I tillegg til våre ordinære spilltilbud kobler vi opp storskjermene våre med Wii og PS3.
Ukens boktips: Reidar Kjelsen
2010-05-03Reidar Kjelsen er en norsk illustratør og barnebokforfatter. Mest kjent er han nok for bøkene om Jon Demon og illustrasjonene i Otto Monster-bøkene. Kjelsen har en karakteristisk strek, og motivene er ofte burleske figurer og ville situasjoner - og han er ikke redd for å ta opp vanskelige temaer i bøkene sine, som spiseforstyrrelser og selvmordsbombing. På hjemmesiden hans står det at han jobber for å ødelegge ryktet til høner, og at damer er det slemmeste som finnes i verden. Når han ikke skriver turnerer han Norge rundt med sine skoleforestillinger.
Nok et videoklipp fra Verdens bokdag
2010-04-29Fredag 23. april markerte Alta Bibliotek Verdens bokdag.
Bjørn Sturla Odden stilte opp og leste med stor innlevelse sitt eget dikt om livsglede.
Ukens boktips: Helga Pedersen
2010-04-26Tidligere fylkesordfører i Finnmark og nåværende parlamentarisk leder i Stortinget, Helga Pedersen, er glad i å lese - og anbefaler her to av sine favoritter.
Videoklipp fra Verdens bokdag
2010-04-26Fredag 23. april markerte Alta Bibliotek Verdens bokdag. Karl Helge Vannebo stilte opp og holdt didgeridoo-konsert for et forbløffet publikum.
Ukens boktips: Karsten Alnæs
2010-04-19Denne uken er det den allsidige og produktive forfatteren Karsten Alnæs som deler noen av sine leseropplevelser med oss. Alnæs debuterte i 1975 med romanen "Veps", og har siden gitt ut en rekke bøker, innen både fag- og skjønnlitteratur. Han er utdannet cand.philol og har i tillegg til forfatteryrket arbeidet som lektor, kulturredaktør og vært formann i Den norske Forfatterforening.